BOŞANMA VE ÇOCUK

Boşanmış bir ailenin çocuğu olmak çoğu zaman insanın yaşadıkça anlamayacağı özel bir durumdur. Çocuk Psikolojisi açısından çok hassas bir dönemdir.

Çocuk boşanmadan kaynaklanan problemler yaşarken bir de bunların üstüne anne ve babası arasında yaşanan sıkıntılardan etkilenebilir. Boşanma çocuklar için çok zor bir dönem olsa da telafi edilmesi imkansız değildir. Bu konuda ebeveynler ne kadar hassas davranırlarsa çocuğun yaşayacağı olumsuz deneyimler ve problemler o kadar az olur. Boşanan ailelerin çocuklarının ruhsal sağlıklarının korunması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Çünkü boşanma çocuklar için risk taşıyan olaylardan biridir. Her çocuk anne babasıyla yaşamak ister. Ancak evlilik sürdürülemiyorsa, evde huzursuzluk varsa ve anne baba mutsuzsa bu durum çocukları olumsuz etkiler. Evlilikler çocuklar için yapılmadığı gibi çocuklar için de sürdürülemez. Ama boşanma çocuğun gelişiminde bir travmadır. Bu nedenle gerek kararın alınması, gerekse sonraki ilişkiler çocuğun ruh sağlığı açısından, çok önemlidir.

Boşanan ailelerin  çocukları hangi duyguları yaşar?

Boşanma ile birlikte çocuk bir boşluktaymış gibi hisseder ve süreci anlamlandırmakta zorluk çeker.

Gerilim içinde olabilir. Ve bunu öfke duyguları içinde dışarı yansıtabilir. Agresifleşebilir.

Bir suçlu aramaya başlar. Ona göre suçlu ya annesidir, ya babasıdır veya kendisidir.

Çevreye ve kendisine olan güveni zedelenebilir.

Gelecek kaygısı taşır. “Şimdi bana ne olacak?”, “Kiminle birlikte yaşayacağım?” “Bir daha annemi-babamı göremeyecek miyim?”, “Artık harçlıklarımı kim verecek?” gibi birçok konuda kaygı yaşayabilir.

Yalnızlık duygusu içine girebilir.

Anne ve babayı sürekli bir araya getirmek ister.

Genellikle çevresindeki diğer insanlarla bunu paylaşmak istemez ve bu sebeple yalana bile başvurabilir.

Özellikle ergenlik döneminde utanma duygusu oluşturabilir.

Sonuç olarak her ailenin ve çocuğun kişilikleri ve özellikleri çok farklı ve kendine hastır. Bu nedenle boşanan ailelerde çocuklardaki olumsuz etkileri en aza indirmek için kullanacağınız yöntemler çocuğunuzun neler yaşadığını anlamaya bağlıdır. Özellikle boşanma sürecinde ve sonrasında bir uzmandan hem kendiniz hem de çocuğunuz için psikolojik destek almanız işleri kolaylaştıracaktır.