ÇOCUĞUNUZA KİTAP OKUMA BASKISI YAPMAYIN

Çoğu ebeveyn, okula hazır olmaları için çocuklarının okumayı mümkün olduğunca hızlı öğrenmesini ister. Ancak çocuğa okuması için baskı yapmanız faydalı olmayacaktır. Çocuklar değişik hızlarda öğrenirler ve bazı çocukların olgunlaşmak için daha çok vakte ihtiyacı vardır. Çocuğun okumayı öğrenme zamanı ile zekası arasında doğru orantı yoktur. Aslında içinde Einstein’ın da bulunduğu birçok  dahi insan okumayı sonradan öğrenmiş olanlardandır.

Aşırı derecede yüksek beklentiler, çocukların bu beklentileri karşılayamadıkları zaman kendilerini başarısız olarak görmelerine sebep olur. Üstelik çocuğunuza baskı yapmanız, çocuğunuza onun hazır olduğu zaman öğrenebilme yeteneğine güvenmediğinizi anlatır. Ebeveynleri tarafından okulda başarılı olmaları için aşırı baskıya maruz kalan çocuklar esrar ve alkol kullanma tehlikesi altındadırlar. Bu bazen on iki yaşından önce bile olabilir. Bu  çocuklar aynı zamanda uyanık kalabilmek ve yoğunlaşma kabiliyetlerini arttırabilmek için uyarıcı madde alma tehlikesi altındadır .Giderek artan miktarda çocuk, kahve ile tatmin olmamakta ve böylece diğer uyaranları (metamfetamin veya ritalin ) çalışmalarına yardımcı olması için kullanmaktadır.

Bu yüzden çocuğunuzun okuma kabiliyeti ile ilgili gevşek olmanız akıllıcadır. Çocuğunuzun destekçisi olarak, onu çok fazla zorlamadan , okuma öncesi becerileri için onu cesaretlendirin. Bununla birlikte bu tutum,  oturup hiçbir şey yapmamanız anlamına gelmez. Onu zorlamadan öğrenmeye teşvik etmek mümkündür. Okuma kartları ile günlük alıştırmalar uygulamak ve ses  çalışmaları yapmak yerine, basitçe her gün çocuğunuza bir şeyler okumak için zaman ayırmak daha iyidir. Çocuklara kitap okumak ebeveynlerin yaptıkları önemli bir iştir çünkü gündelik sevgi dolu ortamda yüksek düzeyli düşünmenin tohumlarını atar. Aynı zamanda bu çocuğunuzla olan bağınızı geliştirecek ve çocuğunuzun kitaplarla hoş bir arkadaşlık kurmasında yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuzu kitapların harika dünyasına sokarsanız , okuma aşkına ve sonraki akademik başarısına önayak olmuş olursunuz. Çocukluktan itibaren kitaplardan hoşlanmayı öğrenen çocuklar okumayı öğrenmek isteyecek ve beyinleri  yeterince geliştiğinde bunu yapacaklardır. Sizin örnek olmanız da ayrıca önemlidir. Çocuğunuzun hem bilgi hem de zevk için okuduğunuzu görmesini sağlayın.

Çocuğunuzun akademik yeteneklerinin gelişebileceği güvenli ve yumuşak bir ortam kurarak , okulda başarılı olmak için uyuşturucu ve ilaçlar kullanmaktan veya yüksek beklentilerin neden olduğu stresle uğraşmaktan onu korumuş olacaksınız.