ÇOCUĞUNUZUN COŞKUSUNU PAYLAŞIN!

ÇOCUĞUNUZUN COŞKUSUNU PAYLAŞIN!

Çocukların görülmeye ihtiyacı vardır. Bir ağaca tırmandıklarında, gol attıklarında ya da tramplenden suya dalmaya hazırlanırken annelerine ya da babalarına seslenirler: ‘’Bana bak!’’ Yaşadıklarını, deneyimlerini sizinle paylaşmak isterler. Çoğu anne baba çocuğun beklediğinden farklı cevap verir; ‘’ Ne kadar beceriklisin, ne kadar iyisin! ‘’ deriz. Halbuki çocuk yakınlık arzu etmiştir, bizse onu değerlendiririz. İyi niyetli olsak da verdiğimiz cevap iyi sonuç  yaratmaz.

Örneğin 4 yaşındaki kızınız koşarak gelip anaokulunda yaptığı bir şeyi size gösteriyor. Bunun başarılı veya başarısız diye değerlendirilebileceği aklının ucundan bile geçmiyor. Ama siz doğal olarak ne diyorsunuz: ‘’ Çok güzel olmuş, ne akıllı kızsın sen!’’ Ama kızınız sizden bir değerlendirme istemiyor ki. O sizi istiyor. İyi bir şey yaptığında-resim olabilir, lego olabilir-yaptığı şeye bakmanızı  ve onu hararetle kutlamanızı istiyor. Bir şeyi başarmanın verdiği sevinç, değerlendirilmenin hissettirdiğinden çok farklıdır. Çocuğumuza, güzel olmuş yerine , şöyle bir cevap verebiliriz:’’ Teşekkür ederim, bana ne yaptığını anlatsana!’’ Ya da ,’’ canım benim! Seni gördüğüme çok sevindim.’’ Aslında burada önemli olan ne söylediğiniz değil; bu fırsattan yararlanarak çocuğunuza onu gördüğünüzü ifade etmeniz. Bir şeyi başardığı zaman çocuğunuzun duyduğu sevinci onunla paylaşın:’’ Bravo! Ayakkabılarının bağcıklarını kendi başına bağlamak zor iş ama bak, sen şimdi bunu yapabiliyorsun! ’’Bu tip yaklaşımlar, ona not veriyor gibi yapmaktan daha değerlidir.

Eğer çocuğunuz bir şey yapmaya çalışmış ancak başaramamışsa, ‘’Ne kadar akıllısın, gayet iyi gidiyorsun!’’ demeyin. Övgünün yine de ona faydalı olacağını düşünebilirsiniz ama çocuk onu aldatmaya çalıştığınızı fark eder ve motivasyonunu yitirir. Böyle yapmak yerine umudunu yitirmemesi için ona yardımcı olun, mutlu sona ulaşana dek alıştırmalarını tekrarlamasını sağlayın. Bir şeylerin üstesinden gelebilmek ve bunu sevdiğiniz biriyle paylaşabilmek kadar güzel bir duygu yoktur. Çocuğunuz açısından, bu kişi sizsiniz.